آخرین اخبار
اخبار > شرکت اساتید محترم جهت ارتقا مرتبه علمی، در دوره های معرفت افزایی موثر است
 


شماره خبر :٤٣٦٥٧٩ تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٢١ خرداد ١٣٩٧ ا ١١:٣٤
شرکت اساتید محترم جهت ارتقا مرتبه علمی، در دوره های معرفت افزایی موثر است
مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاههای آزاد استان،به مهمترین ویژگی­ های دوره ­های معرفت ­افزایی اشاره کردند

به گزارش روابط عمومی دفتر نهاد رهبری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج؛ حجت الاسلام و المسلمین هاشمی پور مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه های آزاد استان، اظهار داشتند که طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شرکت اساتید محترم جهت ارتقا مرتبه علمی، در دوره های معرفت افزایی موثر است.

ایشان در ادامه گفتند: شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بازنگري آئين‌نامه ارتقاء اعضاي هيأت علمي، در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي، دو حیطه‌ي فرهنگي، تربیتی- اجتماعی را نیز به حیطه­ های آموزش و پژوهش، جهت ارتقاء اضافه نمود. مطابق ماده 1 این مصوبه، اعضاي هيأت علمي جهت ارتقاء مرتبه موظف شدند علاوه بر فعاليت‌هاي آموزشي و پژوهشي، در فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي دانشگاه نيز مشاركت داشته باشند و امتياز لازم را در اين بخش كسب كنند. در فصل فرهنگي، 9 بند براي فعاليت‌هاي استادان در نظر گرفته شده است كه از هركدام مي‌توانند امتياز لازم را كسب نمايند که بند نهم آن شرکت در 5 دوره مهارت­ افزایی و 5 دوره معرفت­ افزایی می ­باشد. متعاقب آن نیز طرح دانش‌افزايي استادان و دستورالعمل اجرایی آن توسط شوراي اسلامي شدن دانشگاه‌ ها تدوین و جهت اجرا به دستگاه هاي ذيربط ابلاغ گردید.

وی به مهمترین ویژگی­های دوره ­های معرفت ­افزایی که در جدول زیر امده، اشاره کردند

ردیف

عناوین دوره ها

زمان دوره (ساعت)

6

دوره های معرفتی

اندیشه سیاسی اسلام و مبانی انقلاب اسلامی

16

7

اخلاق حرفه‌ای

16

8

معرفت‌شناسی اسلامی

16

9

اصول تعلیم و تربیت اسلامی

16

10

تاریخ علم و تمدن اسلامی

16

مجموع ساعات دوره های معرفتی

80

هاشمی پور گفت: مجريان برگزاري می­ توانند از مجموع 5 موضوع فوق متناسب با شرايط، امكانات و علاقه مخاطبین،  موضوعاتی را انتخاب و محور برنامه‌هاي آموزشي خود قرار بدهند. با توجه به آئين‌نامه اجرايي طرح دانش‌افزايي، استادان مي‌توانند براي کسب امتياز فرهنگي ماده 1  ارتقاء، در سه مقطع مربي به استادياري، استادياري به دانشياري،  دانشياري به استادي، امتياز فرهنگي لازم را از طريق دوره‌هاي دانش‌افزايي بعنوان يکي از روشهاي موجود کسب نمايند. لذا هر یک از عناوین فوق در مرکز هم ­اندیشی در سه سطح تنظيم گرديده است. چنانچه استادی سطح اول را در سال‌هاي قبل شرکت نموده است،می ­تواند برای سطح دوم شرکت نماید.

در ادامه سایر شرایط دوره های معرفت افزایی را به شرح زیر اعلام کردند:

امتیازات دوره: هریک از دوره ­ها 2 امتیاز خواهد داشت و امتياز هر دوره از صفر محاسبه مي‌گردد و براي دوره‌ هاي بعد قابل ذخيره‌سازي نيست. شرط احتساب امتیاز دوره‌ های توانمندسازی و دانش‌افزایی مذکور، ارائه گواهی اتمام دوره می‌باشد و در صورت عدم كسب امتياز لازم، دوره تجديد خواهد شد.

مخاطبان طرح: مخاطبان طرح، مطابق ماده 5 دستورالعمل اجرایی کليه اعضای هيئت علمی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و موسسات آموزشی پژوهشی با اولویت اعضای هيئت علمی واجد شرایط تبدیل وضعیت، اعضاي جدید الاستخدام، مربی و دانشجویان بورس مؤسسات می‌باشند. مدرسان حق‌التدریس و پاره وقت در اولویت بعدی مخاطبان مشمول این طرح می‌باشند. مطابق این دستورالعمل، هر عضو هيأت علمي جديد الاستخدام مي‌بايست حداكثر در عرض يك سال نخست شروع به كار خود در دوره‌ ها شركت كند و اعضای هيئت علمی که در یکی از زیرشاخه‌ای رشته معارف اسلامی تحصیل نموده‌اند، در مرحله اول مشمول این طرح نخواهند بود. دانشجویان بورس خارج از کشور، اعضای هیئت علمی مأمور به تحصیل و اعضای هیئت علمی حاضر در فرصت مطالعاتی خارج از کشور نیز بنا به تشخیص و زمان بندی هيئت مرکزی جذب وزارت مربوطه، در طرح شرکت خواهند نمود.

متولي برگزاري:  متولی برگزاري دوره‌ هاي معرفتي طرح دانش‌افزايي و توانمندسازي، مطابق ماده 3 دستورالعمل اجرایی معاونین آموزشي مؤسسات خواهند بود که باید این دوره ­ها را با محوريت دفتر هم‌انديشي استادان نهاد نمايندگي مقام معظم رهبری در خصوص «تأمین محتوا» و «مدرسان دوره‌ها»، برگزار نمايند. در مؤسسات فاقد دفتر هم‌اندیشی نیز، محوریت برگزاری دوره‌های معرفتی بر عهده دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در آن مؤسسه خواهد بود. موسساتی که فاقد دفتر نهاد می­ باشند، این مسئولیت بر عهده دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها خواهد بود.

وی از نحوه ثبت نام خبر دادند که ثبت نام این دوره از ضیافت اساتید از تاریخ 21 خرداد /97 به صورت اینترنتی امکان پذیر است.

در پایان حجت الاسلام و المسلمین هاشمی پور از همه اساتید در تمامی مقاطع هیئت علمی و حق التدریس دانشگاه های آزاد استان جهت ثبت نام در این طرح دعوت کردند.

جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید

 

 

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
خدمات نهاد
دفاتر نهاد استان

تمامی حقوق این سایت برای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد یاسوج محفوظ می باشد.