آخرین اخبار
اخبار > کسی که با بی‌تقوایی به قدرت برسد، نمی‌تواند برای مردم و دین خدا مفید باشد
 


شماره خبر :٥٢٠٧٧٧ تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٦ ا ٠٩:١٠
حجت‌الاسلام محمدیان:
کسی که با بی‌تقوایی به قدرت برسد، نمی‌تواند برای مردم و دین خدا مفید باشد
یکی از عواملی که ایمان انسان را تهدید می‌کند، احساس برتری‌جویی و تلاش برای برتری یافتن بر دیگران است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در ایام اعتکاف، در جمع معتکفین مسجد امام علی(ع) حضور پیدا کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

خدا به کسی تضمین نداده که تا آخر عمر مؤمن بماند   

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: یکی از روحانیون که در جمع معتکفین حضور داشت و به سؤالات آنها پاسخ می‌داد، به بنده می‌گفت: بیشترین سؤالی که جوانان معتکف از من می‌پرسیدند، دربارۀ نحوۀ حفظ ایمان بود و نگرانی نسبت به اینکه «چطور ایمان خود را حفظ کنیم؟» این سؤال بسیار کلیدی و نگرانی بسیار مهمی است.

وی افزود: خداوند در قرآن نمونه‌هایی را بیان کرده تا به ما نشان دهد که «فکر نکنید ایمان شما تضمین‌شده است!» در این دنیا به کسی ضمانت نداده‌اند که او تا آخر مؤمن باقی بماند(البته غیر از موارد نادری مانند امیرالمؤمنین(ع) که پیامبر(ص) به ایشان چنین بشارتی داده بود؛ و آن‌هم برای هدایت دیگران بود) لذا هیچ مؤمنی، نباید خیالش راحت باشد از اینکه حتماً با ایمان از دنیا خواهد رفت! چنین تضمینی وجود ندارد.

ایمان ما از سوی دشمنان درونی و بیرونی همیشه با خطر مواجه است

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اینکه «ممکن است ایمان ما از دست‌مان برود» یک خطر جدی و بزرگ است. در طول تاریخ هم خیلی‌ها بوده‌اند که ایمان خود را از دست داده‌اند. یک نمونه‌اش «بلعم باعورا» است که در قرآن کریم هم به او اشاره شده است(وَ اتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِى ءَاتَيْنَاهُ ءَايَاتِنَا فَانسَلَخَ مِنْهَا ؛ اعراف/175) او از نظر ایمان و معنویت، به قدری رشد کرده بود که به مقام اسم اعظمی، رسیده بود. اما بعد از مدتی، راهش را جدا کرد و منحرف شد، به‌حدی که قرآن می‌فرماید: مَثَل او مانند سگ است(فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ...؛ اعراف/176)

وی عنوان کرد: اینکه نگران ایمان خودمان باشیم، خیلی نگرانی خوبی است. باید مراقب باشیم که این نگرانی را از دست ندهیم و همیشه نگران ایمان خودمان باشیم. چون گوهر ایمان ما، دشمنان زیادی دارد که می‌خواهند این گوهر را از ما بگیرند. ایمان ما از سوی دشمن درونی(یعنی نفس خودمان) و دشمن بیرونی(یعنی شیاطین) همواره تهدید می‌شود و با خطر مواجه است. علاوه بر ابلیس که دشمن ایمان ماست، امروز در دنیا صدها اتاق فکر وجود دارد که مدام کار می‌کنند و میلیارها دلار پول خرج می‌کنند و شبکه‌های ماهواره‌ای ایجاد می‌کنند که ایمان ما را نابود کنند. 

پنج عامل که ایمان ما را تهدید می‌کند- لقمۀ حرام

حجت الاسلام محمدیان افزود: حالا ببینیم ایمان‌مان با چه خطراتی مواجه است؟ در اینجا چند تا از مواردی که خیلی ایمان ما را تهدید می‌کند، بیان می‌کنیم. یکی از عوامل، همان عاملی است که امام حسین(ع) در روز عاشورا به لشکر کوفه فرمود و آن «لقمۀ حرام» بود. کوفیان مشکل معرفت نداشتند، آنها امام حسین(ع) و اهل‌بیت پیامبر را می‌شناختند و با ولایت و امامت آشنا بودند. آنها حتی مشکل محبت هم نداشتند و خیلی از آنها واقعاً امام حسین(ع) را دوست داشتند.

وی ادامه داد: امام حسین(ع) به کوفیان فرمود: مشکل شما این است که شکم‌های شما از حرام پُر شده است. .(كُلُّكُمْ عَاصٍ لِأَمْرِي غَيْرُ مُسْتَمِعٍ قَوْلِي فَقَدْ مُلِئَتْ بُطُونُكُمْ مِنَ الْحَرَامِ ؛ بحارالانوار/ج45/ص8) انسان هرچقدر اهل معرفت و محبت هم باشد، ولی اگر شکمش از حرام پُر شده باشد، ایمانش متزلل می‌شود و در این مسیر متوقف خواهد شد و بلکه سقوط خواهد کرد.

بی‌اعتنایی به محرومین و فقرا

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: دومین چیزی که می‌تواند ستون ایمان را به‌شدت متزلزل کند، بی‌توجهی به محرومین و فقرا و بیچارگان است. برخی می‌گویند: «این وظیفۀ دولت یا حکومت است که باید به محرومین و فقرا کمک کند، به ما چه ربطی دارد؟!» بله، دولت باید رسیدگی کند، ولی بر اساس آیات و روایات، ما هم در این زمینه وظیفه داریم و به هیچ‌وجه نمی‌توانیم نسبت به فقرا و بیچارگان بی‌اعتنا باشیم.

غضب، خصوصاً نسبت به زیردستان

وی افزود: سومین چیزی که می‌تواند ایمان را از بین ببرد و آتش بزند، غضب است. علامه طباطبایی می‌فرمود: گاهی یک غضب، بیست سال انسان را در مسیر سلوک، عقب می‌اندازد. غضب مثل آتشی که به خانه بیفتد، ایمان انسان را نابود می‌کند. شما سالها زحمت می‌کشید و خانه‌ای با لوازم کامل، مهیا می‌کنید اما آتش می‌تواند در عرض چند دقیقه، همه چیز را نابود می‌کند. لذا ما باید خصوصاً نسبت به زیردستان خود مراقب باشیم. در خانه نسبت به زن و بچه، یا در محل کار نسبت به زیردستان خود مراقب باشیم که دچار غضب نشویم.

بی‌حرمتی نسبت به مؤمن

حجت الاسلام محمدیان عنوان کرد: عامل چهارم، بی‌حرمتی نسبت به مؤمن است. دربارۀ لزوم حفظ حرمت مؤمن، روایات زیادی وجود دارد. از چند معصوم نقل شده است و در مقابل کعبه قسم یاد کرده‌اند و فرموده‌اند: «حرمت مؤمن از کعبه بالاتر است» (رسُولَ اللَّهِ ص نَظَرَ إِلَى الْكَعْبَةِ فَقَال‏...وَ اللَّهِ لَلْمُؤْمِنُ أَعْظَمُ حُرْمَةً مِنْك‏؛ روضه‌الواعظین/2/293) نمی‌شود به‌راحتی حرمت دیگران را مخدوش کرد!

انتقاد، حریم‌هایی دارد، اصلاح و ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر، جایگاهی دارد که هر یک در جای خود، باید انجام شود. اما در کنار اینها حرمت مؤمن هم وجود دارد، باید مراقب باشیم که نسبت به مؤمنین بی‌حرمتی نکنیم و خصوصاً مرتکب غیبت و تهمت زدن نشویم که خیلی گناه سنگینی است.

خود را بهتر از دیگران دانستن/ کسی که خودش را بهتر از دیگران بداند، حتماً سقوط می‌کند؛ مثل ابلیس

یکی دیگر از عواملی که ایمان را تهدید می‌کند، احساس برتری‌جویی و تلاش برای برتری یافتن بر دیگران است. می‌دانید که شیطان از جنّ بود ولی این‌قدر رشد کرده بود و عبادت کرده بود که به مقام ملائکه رسیده بود. لذا وقتی دستور سجده آمد، او هم باید سجده می‌کرد، اما از امر خدا سرپیچی کرد. رمز سقوط شیطان، در یک کلمه خلاصه می‌شود و آن هم این بود که گفت: من از او بهتر هستم «أَنَا خَيْرٌ مِنْهُ»(اعراف/12) گفت: چون مرا از آتش آفریده‌ای و او را از گِل آفریده‌ای «خَلَقْتَني‏ مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طينٍ»(همان) همین‌که خود را بهتر از او دانست، سقوط کرد. هر کسی که خودش را بهتر از دیگران بداند، حتماً سقوط خواهد کرد.

یکی از کلیدی‌ترین آیات قرآن این آیه است: «تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُها لِلَّذينَ لا يُريدُونَ عُلُوًّا فِي الْأَرْضِ وَ لا فَساداً»(قصص/83) یعنی آخرت مال کسانی است که دنبال برتری بر دیگران و بالاتر بودن نسبت به دیگران نیستند؛ حالا این برتری‌جویی می‌تواند نسبت به پست و مقام باشد یا شهرت و...

وی ادامه داد: امیرالمؤمنین(ع) در تفسیر این آیه می‌فرماید: حتی اگر کسی بخواهد بند کفش او از دیگران برتر باشد، او هم مشمول این آیه است(إِنَّ الرَّجُلَ لَيُعْجِبُهُ أَنْ يَكُونَ شِرَاكُ‏ نَعْلِهِ‏ أَجْوَدَ مِنْ شِرَاكِ نَعْلِ صَاحِبِهِ فَيَدْخُلُ تَحْتَهَا ؛ تفسیر صافی/ ج4 /ص106)

خدا برای امتحان کردن بندگان، یک کسی را در جایگاه بالاتری قرار می‌دهد و یک کسی را در جایگاه پایین‌تری قرار می‌دهد. اینکه خداوند کسی را بالاتر یا پایین‌تر قرار دهد، یک مسأله است، ولی خواست و ارادۀ ما برای برتری‌جویی، یک مسألۀ دیگری است؛ ما نباید دنبال برتری بر دیگران باشیم.

نمی‌شود کسی با بی‌تقوایی و نفی دیگران به قدرت برسد، آن‌وقت برای مردم و دین خدا مفید واقع شود

حجت السلام محمدیان در پایان افزود:  اگر کسی برای رأی آوردن و رسیدن به قدرت، بخواهد دیگران را کنار بزند و برای اثبات خودش، بخواهد دیگران را نفی کند، این هم برتری‌جویی است. در فرهنگ اسلامی نمی‌شود کسی با بی‌تقوایی و نفی دیگران، همه را کنار بزند و به قدرت برسد، آن‌وقت او برای دین خدا و جامعه اسلامی مفید واقع شود!

البته وقتی یک عده‌ای از مؤمنین و انسان‌های عاقل جمع شوند و به کسی بگویند که «وظیفۀ شماست که وارد این عرصه شوید» و او هم با رعایت تقوا وارد این عرصه شود و بدون نفی و تخریب دیگران، بتواند رأی بیاورد، مسأله فرق می‌کند. اما وقتی یک کسی می‌آید مبارزه می‌کند برای اینکه برتری خودش را به دیگران اثبات کند، این در واقع همان «علوّ» و برتری‌جویی خواهد بود. 

انتهای پیام/

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
خدمات نهاد
دفاتر نهاد استان

تمامی حقوق این سایت برای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد یاسوج محفوظ می باشد.