آخرین اخبار
اخبار > بعد از هیجانات انتخاباتی، باید نقائص نظام انتخاباتی رفع شود/ بعد از انتخابات، بار مسئولیت ما کم نمی‌شود بلکه گاهی سنگین‌تر می‌شود
 


شماره خبر :٥٢٢٨٧٩ تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ٢ خرداد ١٣٩٦ ا ١٢:٢٧
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان:
بعد از هیجانات انتخاباتی، باید نقائص نظام انتخاباتی رفع شود/ بعد از انتخابات، بار مسئولیت ما کم نمی‌شود بلکه گاهی سنگین‌تر می‌شود
با انتخابات، نه چیزی به پایان می‌رسد، و نه آن وظیفۀ اصلی‌ای که بر دوش ما قرار دارد، از دوش ما برداشته می‌شود! حتی گاهی مسئولیت ما سنگین‌تر هم می‌شود

حجت الاسلام محمدیان در جمع گروهی از فعالین فرهنگی، پیرامون انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر، به سخنرانی پرداخت.

برندۀ اصلی انتخابات، مردم و کسانی هستند که برای خدا در این میدان گام نهادند

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: خدا را شکر می‌کنیم که این انتخابات هم با شور و شوق فراوانی برگزار شد و به پایان رسید.

رهبر انقلاب فرمودند: «برندۀ اصلی در انتخابات، مردم هستند؛ فارغ از اینکه چه کسی انتخاب می‌شود» اصل ماجرا، حضور مردم در پای صندوق‌های رأی بود که این اتفاق با درصد بالایی از مشارکت، رخ داد و برای چندمین بار، نظام جمهوری اسلامی در دنیا نشان داد که مردم‌سالاری دینی و دموکراسی و رأی و خواست مردم، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، و این حضور بسیار پررنگ مردم، پشتوانه‌ای برای نظام جمهوری اسلامی است.

حجت الاسلام محمدیان تاکید کرد: برندۀ اصلی انتخابات، مردم هستند، و البته در رتبۀ دوم، برندۀ اصلی کسانی هستند که برای خدا در این میدان گام نهادند؛ چه کاندیداهای ریاست‌جمهوری و چه مردمی که رفتند و رأی دادند. کسی که این مسیر را برای خدا انتخاب کرد، و برای خدا پای صندوق رأی رفت، و برای خدا نوشت، حتماً او برده است. اما کسی که برای خدا این‌کار را نکرده است، به هر کسی که رأی داده باشد، جز ندامت و خسران، چیزی نصیبش نمی‌شود.

کسی که برای خدا اقدام کرده، اگر به نتیجه هم نرسد، برنده است/ ما مأمور به نتیجه نیستیم

وی عنوان کرد: دنیا این‌چنین است که فرمود: «كُلُّ شَيْ‏ءٍ هالِكٌ إِلاَّ وَجْهَهُ»(قصص/88) آن چیزی باقی می‌ماند که برای خدا باشد. چیزی که برای ابدیت انسان به‌درد می‌خورَد و مفید است، آن چیزی است که برای خدا باشد.

آن کسانی که برای خدا اقدام کردند، چه به آن نتیجه‌ای که می‌خواستند، رسیده باشند و چه نرسیده باشند، برنده هستند. علتش هم این است که «کاری که برای خدا باشد، قطعاً باقی است!» اصلاً ما مأمور به نتیجه نیستیم و نتیجه در دست ما نیست. ما موظف هستیم، آنچه تشخیص می‌دهیم که «برای خداست و در راه خداست» همان را انجام دهیم. نتیجه، خارج از محدودۀ اختیار ما قرار دارد.

خداوند می‌فرماید: «فَعَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ يَجْعَلَ اللَّهُ فيهِ خَيْراً كَثيراً»(نساء/19) ممکن است شما از چیزی خوش‌تان نیاید ولی خدا در آن «خیر کثیر» قرار داده باشد. و می‌فرماید: «عَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُم»(بقره/216)

وظیفۀ ما انجام درست تکلیف الهی است؛ نتیجه خارج از اختیار ماست

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: وظیفۀ ما انجام درست تکلیفی است که بر عهدۀ ما قرار دارد. اما خروجی و نتیجۀ کار، خارج از اختیار ماست و اسباب و عوامل متعددی در آن وجود دارد.

در این انتخابات، برنده کسانی هستند که برای خدا گام برداشتند، برای خدا تلاش کردند که درست تشخیص دهند و بفهمند، و درست عمل کنند، قطعاً آنچه که برای خدا باشد، باقی است «كلُ‏ُّ مَنْ عَلَيهَْا فَانٍ* وَ يَبْقَى‏ وَجْهُ رَبِّكَ ذُو الجَْلَالِ وَ الْاكْرَام»(رحمن/26و27) آنچه باقی می‌ماند، آن چیزی است که برای خدا و برای وجه خدا باشد.

بعد از آرام شدن هیجات انتخاباتی، باید نقایص نظام انتخاباتی رفع شود/ شرایط اولیۀ ثبت‌نام کنندگان باید اصلاح شود

محمدیان افزود: امیداوریم آنچه که با رأی مردم، تحقق پیدا کرد، خیر و مصلحت این کشور در آن قرار گیرد. البته بعد از انتخابات که فضا، فضای عادی شد و از آن هیجانات تبلیغاتی خارج شد، جای تأمل و تحلیل و بررسی وجود دارد؛ بعد از انتخابات در یک فرصت مناسب-خارج از آن هیجاناتی که در ایام انتخابات هست- جای بررسی خیلی از مسائل وجود دارد. مثلاً اینکه یک جاهایی از نظام انتخاباتی ما، نقص دارد؛ این نقایص را باید شناسایی کرد و به‌دنبال رفع آنها بود.

شما دیدید که در دورۀ ثبت‌نام چه مشکلات عدیده‌ای ایجاد شد؛ به حدّی که یک حالت طنز و تمسخرآمیز پدید آمد. کسانی که هیچ‌گونه صلاحیت اولیه‌ای برای ریاست‌جمهوری نداشتند و اصلاً در این وادی نبودند، آمدند و ثبت‌نام کردند! و از این بابت، به خیلی‌ها احساس ناخوش‌آیندی دست داد که «چرا باید این‌گونه باشد؟!» بالاخره باید برای کسانی که ثبت‌نام می‌کنند، یک شرایط اولیه‌ای بگذارند.

گویا هیچ خط قرمزی برای تبلیغات و حرف زدن کاندیداها وجود ندارد!

وی گفت: بعد از ثبت‌نام و تأیید صلاحیت‌ها نیز تقریباً هیچ خط قرمزی برای تبلیغات و حرف زدن‌ها، وجود ندارد. گویا کاندیداها می‌توانند هرچه که دلشان خواست، بر زبان بیاورند، و این جزء نقائص سیستم انتخابانی و قوانین انتخابات است که امیدواریم اینها را برطرف کنند. تخلفاتی که در این فضا اتفاق می‌افتد، گاهی برای نظام، بسیار پرهزینه است.

ان‌شاءالله که مجلس، شورای نگهبان و مجموعه‌هایی که در این مسیر وظیفه دارند، این کار را انجام دهند و قوانین را اصلاح کنند. البته سیاست‌های کلی آن، از سوی مجمع تشخیص مصلحت، تصویب شده است ولی هنوز به قانون تبدیل نشده است، که باید این‌کار انجام شود تا ما شاهد انتخاباتی کم‌هزینه‌تر برای کشورمان باشیم.

برخی کشورهای منطقه که اصلاً تجربۀ انتخابات ندارند، رئیس کمیتۀ حقوق بشر می‌شوند!

محمدیان افزود: این وضعیتی که در جریان انتخابات در کشور ما رقم می‌خورد، و این شور و هیجانی که ایجاد می‌شود برای کشور بسیار خوب است. همۀ مردم به‌نوعی احساس مشارکت دارند و این بخش ماجرا، خیلی ارزشمند است و برای کشورمان پرافتخار است. رهبر انقلاب دو روز قبل از انتخابات فرمود: «برگزاری انتخاباتی آزاد و رقابتی و رأی مردم به‌منظور انتخاب رئیس‌جمهور، برای ملت‌های منطقۀ ما که دولت‌های آنها تحت حمایت و سیطرۀ آمریکا هستند، یک رؤیا است»(بیانات ۹۶/۰۲/۲۷) این ملت‌ها شاید در خواب هم نمی‌بینند که بتوانند این‌طور با شور و احساس وظیفه و هیجان، در انتخابات شرکت کنند.

خیلی از کشورهای اطراف ما هیچ تجربه‌ای در این زمینه ندارند. البته این کشورها جزء خصّیصین هستند! و-در مجامع بین‌المللی- کسی آنها را به‌خاطر حقوق بشر، محکوم نمی‌کند. جالب اینجاست که اخیراً یکی از همین کشورها، رئیس یکی از کمیسیون‌های سازمان ملل در بحث حقوق بشر شده است! از این طنزها هم در منطقۀ ما وجود دارد.

بعد از انتخابات، بار مسئولیت ما کم نمی‌شود بلکه گاهی سنگین‌تر می‌شود!

وی تاکید کرد: ان‌شاء الله که خداوند توفیق بدهد ما بتوانیم به وظیفۀ خودمان درست عمل کنیم. با انتخابات، نه چیزی به پایان می‌رسد، و نه آن وظیفۀ اصلی‌ای که بر دوش ما قرار دارد، از دوش ما برداشته می‌شود! حتی گاهی مسئولیت ما سنگین‌تر می‌شود.

انتخابات موجب می‌شود که یک فصل جدیدی در کشور ما باز شود، و برخی-در این فصل جدید- مسئولیت‌شان سنگین‌تر می‌شود. این‌همه زحمتی که نیروهای انقلابی در این 38سال کشیده‌اند و امروز بر دوش ما قرار دارد، و این‌همه خون شهدا که برای این نظام و بقای جمهوری اسلامی داده شده است، بار مسئولیت ما را بسیار سنگین کرده است.

حجت الاسلام محمدیان عنوان کرد: ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم بگوییم که «ما دیگر وظیفه‌ای یا مسئولیتی نداریم!» تا جان در بدن داریم و تا نَفس‌مان در می‌آید، در مقابل این نظام و این خون‌های شهدا مسئولیت داریم. ما مقلد کسی هستیم که می‌فرمود «حفظ نظام جمهوری اسلامی از نماز هم واجب‌تر است» نمازی که ستون دین است!

البته یک عده‌ای فقط در حدّ رأی دادن، مشارکت می‌کنند، که این‌هم ارزش دارد. اما یک عده‌ای تا پای جان، برای این نظام، هزینه می‌کنند و معلوم است که وظیفۀ اینها سنگین‌تر است و در نزد خدا هم مأجورتر هستند. ولی آن بار رسالتی که بر دوش ما قرار دارد، هیچ‌وقت کم نشده و به پایان هم نرسیده ، بلکه سنگین‌تر هم شده است. لذا باید با تمام وجود در خدمت این نظام باشیم و برای استحکام پایه‌های این نظام، تلاش کنیم.

انتهای پیام/

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
خدمات نهاد
دفاتر نهاد استان

تمامی حقوق این سایت برای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد یاسوج محفوظ می باشد.